HAARP ile Marmara depremi tetiklenebilir mi?

2 dakika okuma süresi

Son olarak 26 Eylül’de merkez üssü Silivri olan bir 5.8 büyüklüğündeki deprem herkesi korkutmuş ve beklenen büyük Marmara depremini tetikleyeceğini de içeren onlarca iddia ortaya atılmıştı. Bu iddialardan birisi ise yine her depremden önce ortaya çıkan HAARP tarafından tetiklendiğiydi. Peki böyle bir şey mümkün mü? Bir deprem HAARP adı verilen program ile tetiklenebilir mi? Bu diğer ülkeler için tehdit oluşturabilir mi? Bu yazımın devamında bu soruların cevabını ve daha fazlasını bulabileceksiniz.

HAARP nedir?

HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) yani Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı, ABD Silahlı Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Alaska Üniversitesi tarafından ortak yürütülen bir program. Alaska’da Gakona bölgesinde bulunan HAARP hakkında yıllardır birçok komplo teorisi ortaya atılmıştır. Her kaynakta farklı yorumlar ve farklı teoriler ortaya atılmış fakat gerçeğin ne olduğunu proje sahipleri kesin bir açıklama ile kamuoyu ile henüz paylaşmamışlardır. Bu da HAARP’ın daha çok merak edilmesine ve hakkında daha çok komplo teorisi ortaya atılmasına sebep olmuştur. HAARP’ın amacının kısaca İyonosfer’de araştırma yapmak olduğu belirtilmiştir.

Ancak HAARP için harcanan büyük paralar projenin farklı amaçlar için de kullanılabileceği iddialarının ortaya atılmasına sebep olmuştu. 180 tane dev radyo sinyali yapabilen kulelerden oluşan bu sistem, bulunduğu yerdeki askeri ve sivil tüm uçuşları engelliyor.

Nikola Tesla imzası

Diğer taraftan HAARP tesislerinin ilk önce o zamanlarda SSCB’ye bağlı olan Ukrayna’da yapılmak istendiği söyleniyor. Tesisin tamamının Nikola Tesla tarafından projelendirildiği, çalışmalar yapıldığı ve orijinal Tesla tasarımı bu tesiste faaliyetler yürütüldüğü söylenir. Ancak bu tesise 50 km mesafede 1986 yılında Çernobil nükleer kazası meydana geldiği için bu tesisin sonsuza kadar kapatıldığı da söylenenler arasında. Bu yüzden Çernobil kazasıyla alakalı da onlarca komplo teorisi ortaya atılıyor.

HAARP ile deprem üretilebilir mi?

Pentagon’un kontrolünde ve ABD ordusunun hizmetinde olan HAARP ile yapılabilecek birçok şey olduğu biliniyor. Bu konuda da farklı görüşler mevcut. Mesela yıllar önce ünlü jeofizikçilerden Prof. Gordon J.F. MacDonald HAARP ile yapılabilecekleri şöyle sıralamıştı;

-İklimler değiştirilebilir

-Kutuplar eritilebilir veya yerinden oynatılabilir

-Ozon tabakası ile oynanabilir

-Deprem yaratılabilir

-Okyanus dalgalarını kontrol edilebilir

-Dünyanın enerji alanları ile oynayarak, insan beyni kontrol altına alınabilir, radyasyon yaymayan termonükleer patlama bile yapılabilir.

Tabii bunların her biri HAARP ile ilgili komplo teorilerinin birer parçası.

Bu iddialar ne kadar gerçek?

Bugünkü konumuz deprem olduğu için depremi örnek gösterelim. Alaska üzerinden oluşturulabilecek farklı boylardaki dalgalar ile Marmara’da deprem oluşturabilmek mümkün mü? Şu anda insanoğlunun bilinen bilimsel ilerlemesine dayanarak bu soruya direkt “hayır” cevabı verilebilir.

Zira hissedilebilir depremler için gerekli olan fay hatlarının belli bir mesafe yerinden oynatılması için gerçekten çok çok büyük enerjiler gerekmekte. Mesela kısa bir süre önce meydana gelen 7’nin üzerindeki Nepal depreminin Avrasya levhasınınHint levhasına yüzlerce yıldır uyguladığı baskı ve enerji birikmesi ile meydana geldiği söyleniyor. Sonuçta çok büyük çaptaki kaya parçalarından söz ediyoruz. İşi matematiğe dökmek gerekirse, 7 civarı bir deprem oluşturabilmek için yerin kilometrelerce altındaki kaya parçasını 1 metreden daha fazla hareket ettirmek gerekiyor. Bunun için de yaklaşık 7.2 x 10^18 kgm iş gerekiyor. Şu anki teknoloji ve bilimle de herhangi planlı bir girişimle bu iş için gerekli enerji yaratmak imkansız gibi görünüyor.

Yani HAARP için ortaya atılan komplo teorileri gerçekten ürkütücü olsalar da şimdilik Marmara’da hissedilir bir deprem oluşturabilmelerinin mümkün görünmediğini söyleyebiliriz.

Zaten böyle bir enerji üretip deprem yapılabilseydi, aynı şekilde depremlerin önüne de geçebilirlerdi ya da planlı kırılmalarla insanların ölmesinin önüne geçilebilirdi. Ayrıca tesisin bulunduğu ABD’de de sürekli büyük depremler yaşanıyor.

Şu tarihte deprem olacak demek mümkün mü?

Bazı günlerde sosyal medyada birileri bir tarih verip bu tarihte deprem olacak derler. Peki bu bilinebilir mi? Tabii ki bu tarihte deprem olabilir. Ancak bu HAARP kaynaklı olamaz. Marmara’nın altında bulunan kaya parçalarında yıllardır enerji birikiyor ve artık üst sınıra ulaşmış durumdalar. Bu yüzden uzmanlar uzunca bir süredir Marmara’da deprem bekliyor. Ancak bu depremin zamanı bilinmiyor. Bu deprem yarın da olabilir, 30 yıl sonra da.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir